Basında 10RidersHaberler

Saygı Duymazsan, Saygı Göremezsin

Dernek Başkanımız Özgür Candar’ın Demokrat Gazetesine verdiği röportaj büyük ilgi gördü.

Balıkesir’in önemli gazetelerinden Demokrat Gazetesinden Ali Hikmet Varlık ile yaptığı röportajda araç sürücülerine seslendi;

“Saygı Duymazsan, Saygı Göremezsin”

İşte o röportaj ;

Trafikte Motorculara Bakış Nasıl ?

Ülkemizde motosikletler  maalesef  trafikte paydaş bir araç olarak görülmüyor.

Bu sebeple biz motosiklet kulüpleri olarak birçok farklı çalışma yapıyoruz. Bunun içerisinde motosiklet kullanıcılarını bilinçlendirme çalışmaları ve eğitimleri de var.  Sorunun tek taraflı çözülmesi mümkün değil. Şunu unutmamak ta fayda var ki; Saygı duymazsanız, saygı göremezsiniz. Bu trafikteki tüm araçlar için geçerli. Biz motosikletin avantajlarını elbette kullanıyoruz ancak bu kesinlikle diğer sürücülerin güvenliğini tehlikeye atmadan olmalı.

Tehlikeli Değil mi ?

Motosiklet tehlikeli değildir, onu üzerindeki bilinçsiz kullanıcı tehlikeli yapar. Motosiklet maksimum dikkat ister, o yüzden kafanız dağıtmak için motosiklet kullanmak istiyorsanız, lütfen uzak durun.  Üzmeyin sevdiklerinizi.

10Riders Başkanı Özgür Candar

Motosiklet kullanıcıları ilk olarak önce kendi güvenliklerini düşünmelidir. Çünkü bizi saran bir kaporta yok unutmayın. Geride bıraktıklarınızı üzmemek için korumalı motosiklet kıyafeti olmadan ve özellikle kask takmadan kesinlikle motosiklet üzerine binmeyin.

Trafik Kuralları Sizi Koruyor mu ?

Elbette koruyor ancak motosiklet için bazılarında mutlaka bir güncellemeye gidilmeli. Çünkü; özellikle şehir dışı yollardaki hız kuralları da bizleri tehlikeye sokmakta. Bir kamyon ile aynı hızda gitmek motorcuyu büyük tehlikeye sokar. Yurtdışında kurallar ile ilgili çok güzel örnekler var.  Ve bariyer sistemi. Bunun için daha önce camia bir çalışma başlatmıştı ve sonuca ulaştık. Kenan Soğfuoğlu’nun da devreye girmesi ile tehlikeli virajlardan başlamak üzere varolan bariyer sisteminde, altta açıkta olan ve kaza anında motorcuyu hayattan ayıran, uzuvlarını kaybetmesine sebep olan direkler kapatılmaya başlanmıştı. Ancak seçim sonrası maalesef projeden ses soluk çıkmıyor. Devam etmesini arzu ediyoruz.

10Riders Balıkesir Motosiklet Derneği ne zaman ve nasıl kuruldu?

10Riders Logosu

Balıkesir’de motosiklet kültürünün üstadı abilerimiz ile birlikte 2007 yılının sonlarına doğru kulüp çalışmalarımız başlamıştı. O dönem ki kurucu kadromuzla birlikte bu işi daha profesyonel yapabilmek, diğer motosiklet kullanıcılarına katkı sağlayabilmek ve toplumda motosiklet kullanıcına olan bakışa pozitif katkı sağlayabilmek için dernekleşme kararı aldık. 2008 yılında da dernekleşme faaliyetlerimizi tamamlayarak aynı çatı altında toplandık. 10 yılı aşkın süredir derneğimiz aktifliğini koruyor.

Kulübü kurma amacınız neydi?

Balıkesir’de motosiklet kullanımını, ulaşım dışında bir yaşam kültürü olarak benimsetebilmek, motosiklete dayalı dostluk, yardımlaşma ve paylaşımı ön planda tutarak toplumsal değerlere ve çevreye duyarlı, eğitimli ve bilinçli motosiklet kullanıcıları kazandırabilmek birinci hedefimizdi.

Kulübe üye olmak için aradığınız şartlar var mı?

Aslında çok basit. Bizim için kaç CC ya da hangi tarz bir motosiklet kullandığının hiçbir önemi yok. Önemli olan bu aileye katılacak her ferdin saygılı, ailenin huzurunu koruyacak, kulübü ve motosiklet kültürü için elini taşın altına koyabilecek, motosiklete gönül vermiş kişiler olması yeterli. Geriye kalanlar sadece dernekler kanunu gereği yapılması gereken prosedürler.

Kulüp üyeleriyle ne gibi etkinlikler yapıyorsunuz?

Sloganımız “Sadece Sürmüyoruz”

Evet birlikte motosiklet sürmeyi çok seviyoruz. Birlikte çok ta eğleniyoruz. Ancak tek derdimiz bu değil. Balıkesir’de her yıl belirli periyotlarda ücretsiz motosiklet ileri ve güvenli sürüş eğitimleri organize ediyor, Balıkesir motorcularının bilinçlenmesi için çalışıyoruz. Gezgin dostlarımızın katıldığı sunumlar, ilk yardım eğitimleri, doğa kampları düzenliyor, ülkenin çeşitli şehirlerinde yapılan motosiklet festivallerde Balıkesirimizi gururla temsil ediyoruz.

Bunların dışında duyarlı bir sivil toplum kuruluşu olarak sosyal yardımlaşma projeleri üretiyoruz. Motosiklet kullanıcılarına karşı ön yargılı bakışı bir nebze yıkabilmek ve bu kültürü doğru aktarabilmek adına birçok projeye imza attık. Otizmli çocuklarımız, yaşlılarımız ve gençlerimiz için fayda sağlayabilecek onlar etkinlik düzenledik.

Balıkesir’de kaybettiğimiz ormanların yerine 2000 fidanlı bir hatıra ormanından, otizmli çocuklarla her yıl geleneksel olarak yaptığımız etkinliklere, yaşlılarımızı ziyaretten, geleneksel organ bağışı ve kan bağışı etkinliklerimize, Balıkesir’deki öğrenci ve okullara yaptığımız sosyal projelere kadar birçok başarılı projenin mimarı olduk. Devamı da geliyor.

Balıkesir Motofest

Bu yıl 10.sunu düzenleyeceğimiz Uluslararası Balıkesir Motosiklet Festivali’ni, hiçbir profesyonel yardım almadan, tamamen üyelerimizle birlikte gönüllülük esası ile çalışarak, Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilecek aşamalara getirdik. Şimdi çeşitli ülkelerden binlerce motosiklet tutkunu bu festivali bekler oldu. Her yıl yurt içi ve yurt dışından dostlarımızı, dört gün boyunca Balıkesir’de kamplı muhteşem etkinliklerle ağırlıyoruz. Tek amacımız Balıkesir’in tanıtımına katkı sağlayabilmek, esnafına ve sosyal yaşamına destek olabilmek.

4 Teker Bedeni, 2Teker Ruhu Taşır

Motosiklet kullanmak hayatta yapabileceğiniz en güzel şeylerden biridir. Her kilometrede doğanın kokusunun nasıl değiştiğini hissedersiniz. Ruhunuz nefes alır. Rüzgarı hisseder vücudunuzun her zerresi. Otomobil ile seyehat ederken kaçırdıklarınızı anlar ve bir daha vazgeçemezsiniz. Bu büyük bir tutku. Yarına bırakmayın, motosiklet kullanın. Unutmayın 4 Teker Bedeni, 2Teker Ruhu Taşır

Etiketler

10 Riders

Rüzgarı Hisset ! 10Riders Balıkesir Motosiklet Kullanıcıları ve Spor Kulübü Derneğinin amacı; Üyelerimiz arasında motosiklet kullanmayı ulaşım dışında bir yaşam kültürü olarak benimsenmesini sağlamak, motosiklete dayalı yardımlaşma dostluk ve paylaşımı ön planda tutarak toplumsal değerlere ve çevreye karşı duyarlı motosiklet sürücüleri kazandırmak, ülkemizde trafikteki diğer sürücülerle paydaşlığın bilincinde kural ve yasalara saygılı, bilinçli, eğitimli ve örnek sürücüleri arttırmak, motosiklet kullanımının kitleler arasında gelişmesine pozitif katkı sağlayabilmektir. 10Riders, 2010 yılında başlayan ve geleneksel olarak her yıl yapılan Uluslararası Balıkesir Motosiklet Festivali’nin organizatör derneğidir.

Buna Bakanlar Bunlara da Baktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat